County Chess 07/08

This is the page on which I attempt to keep track of Staffordshires efforts in inter-county chess.

MCCU Open

Captain: David Anderton

The competition is being run in two sections, the major and the minor. Staffordshire have been promoted to the major section. Shropshire, Derbyshire, Lincs and Leics will contest the minor section.

Fixtures

13 OctWorcshome
08 DecManchaway
26 JanWarkshome
 ManStaWarWorPWDLPt
Manchxxx10½11½ 33006
Staffsxxx11 31022
Warks10½xxx14 32014
Worcs52xxx 30013

BdSTAFFORDSHIREGradeScoreScoreWORCESTERSHIREGrade
1LAWRENCE COOPER206JOHN EDGE174
2DARREN WHEELER191PETER KITSON169
3DAVID ANDERTON19010STEPHEN MELLOR165
4SIMON HOOD18201JEREMY FALLOWFIELD163
5GERALD ACEY18010MIKE HADLEY149
6LEE GRINSELL177MAURICE BISSELL147
7ALEX RICHARDSON17610NIGEL TOWERS145
8MALCOLM ARMSTRONG174STEPHEN FOSTER138
9ALAN CROMBLEHOLME17410ERIC HORWILL138
10PATRICK BENNETT170ANDY AMBROSE135
11NICHOLAS WALKER16810RAY COLLETT139
12JOHN MANGWENGWENDE165JIM KEENE130
13JOHN KEAVENEY16210ANDREW WIGGINS125
14JOHN TURNER160MARK RILEY122
15DAVID COOPER158JOHN VARILONE119
16DAVID PRITCHARD15310DAVID SCRIVEN119
TOTALS115

Grade MANCHESTER Score Score STAFFORDSHIRE Grade
1 204 David Hulmes 1 0 David Anderton 190
2 203 Adam Ashton ½ ½ Gerald Acey 180
3 199 Alex Longson 0 1 Lee Grinsell 177
4 192 Alan Walton 1 0 Alex Richardson 176
5 192 Stephen Pickles 1 0 Malcolm Armstrong 174
6 186 Richard Beach 1 0 Alan Crombleholme 174
7 185 Ali Reza Jaunooby 1 0 Nicholas Walker 168
8 183 Mike Surtees 1 0 John Mangwengwende 165
9 175 Harry Lamb ½ ½ John Keaveney 162
10 173 Paul Kane 1 0 John Turner 160
11 159 Mick Norris ½ ½ David Cooper 158
12 154 Marcial Flores 1 0 Mark Handley 156
13 145 Mike Tunstall ½ ½ David Pritchard 153
14 140 Tom Vout ½ ½ John Staniforth 146
15 130 Dave Pardoe 0 1 Stephane Pedder 138
16 129 Mick Connor 0 1 Bill Rea 123
TOTAL 10½

GradeSTAFFORDSHIREWARWICKSHIREGrade
1206LAWRENCE COOPERNICK THOMAS208
2197PAUL WALLACE01DON MASON198
3191DARREN WHEELERTONY HYNES188
4190DAVID ANDERTONJOHN PITCHER191
5180GERALD ACEYSTEWART FISHBURNE170
6177LEE GRINSELLIAN GALLOWAY178
7176ALEX RICHARDSON01ANDY BARUCH173
8174MALCOLM ARMSTRONG01KEITH ESCOTT181
9174ALAN CROMBLEHOLME01ALAN LLOYD166
10168NICHOLAS WALKER01PABLO PADILLO161
11165JOHN MANGWENGWENDEKEITH INGRAM160
12162JOHN KEAVENEYKAISER MALIK160
13160JOHN TURNER01DANI MALIK153
14158DAVID COOPERBOB WILDIG156
15153DAVID PRITCHARDJOEY STEWART151
16146JOHN STANIFORTH10ED GOODWIN153
TOTAL510



MCCU U175

Captain:

To be run as a one day Jamboree event (perhaps). Staffordshire are not entering a team.
Date:
Venue: TBA


MCCU U150

Captain: Stephane Pedder

01543 877224 stephanepedder@f2s.com

Fixtures

Subject to alteration
03 NovWarkshome
01 DecNottshome
19 JanManchaway
29 MarLeicsaway
 LeiManNotStaWarPWDLP
Leicsxxx10½88 41214
Manchxxx16 41032
Notts812½xxx12*6 42115
Staffsd3*xxx4 41032
Warks81012xxx 43107
* 1 board undecided.

StaffordshireLeicestershire
1BlackCraig M Whitfield14110M Cowley146
2Simon R Edwards14810B Clarke122
3John Staniforth146A Jex141
4Phillip D Porter14310D Farrall137
5David Daniels13401P Colburn135
6Peter Leary129I Dodds134
7Kevin D HadleyUng01PK Harrison133
8Max Wotton126S Turvey133
9Stephen R Wilcox125S Wylie132
10Manoj Arora124M Tate131
11Kenneth McNulty12010O Hardy131
12Ken AJ Francis118P Harlow130
13K Roger Grainger11410R Collins128
14Andy LenzUngK Potter127
15Stephen M Harris11101F Katumwa122
16John E Button10201D Busby94
87

MCCU U125

Captain: Alan Thomason

Played in two sections, Staffs being in the west.

Fixtures

Subject to alteration
06 OctShropshome
15 DecWarksaway
02 FebWorcsaway
01 MarSFinalneutral
22 MarFinalneutral
 ShrStaWarWorPWDLPt
Shropxxx6 30030
Staffsxxx 31022
Warks12½xxx9 33006
Worcs107xxx 32014

BdStaffordshireGradeScoreScoreShropshireGrade
1Manoj Arora12401Mark Billington120
2Kenneth McNulty12010Peter Crean118
3Andrew Pitcher11810John A Westhead117
4Clive Ferry11410John Liddell113
5Steve Colwell114Ian G Davies110
6Steve Harris11110Andrew Tunks110
7Mike Page10610Alex Taylor105
8Peter Shaw10401Joseph Pym105
9John Button10210John Tunks103
10Ray Dolan98Neil Sampson94
11Robert Brodie9501Roger Brown91
12John Montague93Andrew Jones87
13Peter Crozet9001Derrick Powell87
14Bryan Hall8910Richard Gillespie83
15Tony Meakin8501Peter Mellor80
16Matthew Carr8210David Lovegrove76
TOTALS96




MCCU U100

This is being run in two sections - East and West - with play-offs to decide overall winners.

Captains
A team: David Buckley, B Team: Traci Whitfield

Traci: 01782 623361 (before 9pm)

A Team Fixtures

Subject to alteration
27 OctStaffs Bhome
17 NovShrops Baway
12 JanShrops Ahome
26 JanWorcsaway
08 MarSFinalneutral
29 MarFinalneutral

B Team Fixtures

Subject to alteration
27 OctStaffs Aaway
08 DecShrops Aaway
26 JanShrops Bhome
23 FebWorcshome
08 MarSFinalneutral
29 MarFinalneutral
 ShAShBStAStBWorPWDLPt
Shrops Axxx5 42024
Shrops Bxxxlost 40040
Staffs A7xxx3 43016
Staffs B9xxx 43016
Worcswonxxx 42024

BdStaffordshire A The BulldogsGradeScoreScoreStaffordshire B The TerriersGrade
1D MOLINEUX9901G LEE97
2D BRODIE9501S BURNDRED97
3P CROZET90M ANDREWS95
4P O'DONOGHUE9001J MONTAGUE93
5P BROOMHALL8901J GATER93
6B HALL8901R DOLAN90 e
7P EVANS88P CLAPHAM90
8A COLABELLA8401M WYZA85
9M CARR8210K MOORE83
10D BUCKLEY82R WEST74
11C BATESON8101C MUSTAFA74
12P GUEST69N McLEAN72
TOTALS39


BdGradeShropshire AScoreScoreStaffordshire Terriers (Staffs B)Grade
198Viszokai, George01Lee, Geoffrey97
294Sampson, Neil10Burndred, Steve97
392Ogundipe, Dele10Tindley, David96
491Brown, RogerMontague, John93
587Jones, Andrew10Dolan, Ray90 est
683Gillespie, RichardRobert Taylor85 est
778Broderick, Paul G.Wyza, Matthew P85
875Davies, Sellick L10Moore, Kevin J83
975Pickles, AlanYoung, Calum A76
1056Szwajkun, Richard01West, Robert74
1149Szwajkun, SteveMustafa, Carl K74
1248Brown, Bryan C.01McLean, Nicholas72
TOTALS65


BoardStaffs TerriersGradeScoreScoreShrops BGrade
1Geoff Lee9701Peter Mellor80
2Steve Bundred9701Athar Mehmood74
3Paul Shelley9510Henry Graham61
4John Smith9710Chris Lovejoy55
5John Gater9310Huw Davenport44
6Geoff Yates930505Francis Rooney38
7Paul Clapham9010Matthew Mellor30
8Ray Dolan90e10Joe Mellor28
9Matthew Wyza8510Matthew Best15
10Robert Taylor85e10
11Carl Mustafa7410
12Matthew Greenwood3010Angelica DeanU
TOTAL9525TOTAL


BoardStaffs TerriersGradeScoreScoreWorcsGrade
1Geoff Lee9710John Clark98
2Paul Shelley95Maureen Clark94
3John Smith97Terry Pountney93
4John Gater9301Richard Collett90
5Geoff Yates9301Richard Turner87
6Paul Clapham90Penny Wood87
7Matthew Wyza85William Pugh79
8Ebrahim Arshad8401Tony Taylor69
9Carl Mustafa74Neil RyderUG
10Nick McLean7210John Holmberg70
11Eliot Green6910Ronald Thompson55
12Richard MansellUG10DefaultU
TOTALTOTAL

In the East:

 LeALeBNotWarPWDLPt
Leics Axxx755 31022
Leics B5xxx2 30030
Notts712xxx 32014
Warks710½xxx 33006


MCCU semi-finals:
BoardStaffs TerriersGradeScoreScoreNottsGrade
1Geoff Lee9710Derek Cronshaw96
2Oliver Horrocks9801Micahel Zhang90
3Paul Shelley9501Pritesh PatelUG
4Dave Tindley9601Ben Hobson86
5John Montague930505Len Morrell83
6John Gater9301Hamzah Ali85
7Paul Clapham9010Richard Dawson80
8Ray Dolan90e10Andrew Garside74
9Matthew Wyza840505Stuart SwiftUG
10Robert West740505Ashton Alfred73
11Carl Mustafa740505Arun Maini58
12Nick McLean7210Joseph Pacitto38
TOTAL66TOTAL

Notts win on board count

Terriers qualify for national stages as third Midlands team. They will be away to the winners of the East Anglian Union, which I believe are Suffolk.

National quarter final:
Board Suffolk Ref No Grade Score Staffs Terriers Ref No Grade Score
1 M Spalding 119463L 98 0 G Lee 266811H 97 1
2 K Abbott 149203C 95 0.5 S Burndred 107695E 97 0.5
3 B Mitchell 161750D 96 0 J Smith 133476B 97 1
4 K Lunn 114676C 94 1 D Tindley 230977E 96 0
5 D Myhill 227473F 94 1 M Andrews 186527E 95 0
6 D Wild 211043L 91 0 D Nesbitt 171039E 94 1
7 M Coughtrey 108933L 90 0.5 J Gater 255708D 93 0.5
8 K Woodcock 268732L 90 1 J Montague 179091C 93 0
9 A McCormick 115230A 91 1 P Clapham 186538K 90 0
10 J Fitzsimons 253176J 79 0 R Dolan 157184K 86 1
11 C Dickinson 258782J 73 1 M Wyza 240298B 85 0
12 M Fogg 252129F 74 1 Default 0
Total 7 Total 5

Last season (2006/7)
Results 2005/6
Results 2004/5
Results 2003/4
Minor County success 2002/3
Sitemap