County Chess 06/07

This is the page on which I attempt to keep track of Staffordshires efforts in inter-county chess.

MCCU Open

Captain:

The competition is being run in two sections, the major and the minor. Staffordshire have been placed in the minor section. Last years minor winners Leics have moved up to the major section, being replaced by Lincs.

Fixtures

28 OctWorcsaway
25 NovDerbyhome
27 JanLincsaway
 DerLinStaWorPWDLPt
Derbyxxx93 32014
Lincs7xxx4 31022
Staffs1312xxx12 33006
Worcs4xxx 30030


WORCS STAFFS
1 W JOHN EDGE 179 1 PAUL WALLACE 203 0
2 B G. MICHAEL BOYCE 165 0.5 DAVID ANDERTON 196 0.5
3 W PETER KITSON 171 0 ALEX RICHARDSON 188 1
4 B JEREMY FALLOWFIELD 162 0 DARREN WHEELER 184 1
5 W NIGEL TOWERS 157 0 JANA BELLIN 181 1
6 B NICHOLAS FALLOWFIELD 146 0 GERALD ACEY 181 1
7 W MAURICE BISSELL 142 0 PATRICK BENNETT 174 1
8 B ERIC HORWILL 137 1 ALAN CROMBLEHOLME 173 0  Def
9 W RAY COLLETT 141 0 NICHOLAS WALKER 173 1
10 B STEPHEN FOSTER 131 1 JOHN MANGWENGWENDE 171 0
11 W ANDREW WIGGINS 126 0.5 DAVID COOPER 169 0.5
12 B JULIE WILSON 126 0 JOHN KEAVENEY 163 1
13 W DAVID SCRIVEN 126 0 JOHN TURNER 163 1
14 B STEVE JUKES 125 0 MARK HANDLEY 156 1
15 W MICHAEL KITCHEN 99 0 DAVID PRITCHARD 150 1
16 B TERRANCE POUNTNEY 90 0 JOHN STANIFORTH 144 1
        4     12


BdSTAFFORDSHIREGradeScoreScoreLINCOLNSHIREGrade
1LAWRENCE COOPER20910NIGEL BIRTWISTLE171
2DAVID ANDERTON196 NICK PAYNES168
3ALEX RICHARDSON18810DAVID COATES161
4DARREN WHEELER18410KEVIN McCARTHY161
5GERALD ACEY181 FRANCIS BOWERS155
6LEE GRINSELL17410GRAHAM LADDS154
7NICHOLAS WALKER17301KEITH PALMER152
8JOHN MANGWENGWENDE17110IAN McDONALD149
9MALCOLM ARMSTRONG16410TED NOTTINGHAM149
10JOHN KEAVENEY163 DENIS GEORGIOU141
11JOHN TURNER163 GEOFF COLLYER133
12MARK HANDLEY15610MIKE KELLY130
13DAVID PRITCHARD15010JOHN MAINWARING129
14JOHN STANIFORTH14410JAN van GEMEREN128
15STEPHANE PEDDER135 LEE HALL125
16WILLIAM REA133 PETER SHERLOCK109
TOTALS124


BdStaffordshire GradeScoreScoreDerbyshireGrade
1LAWRENCE COOPER20910DAVID LATHAM168
2DAVID ANDERTON19610SIMON GILMORE161
3ALEX RICHARDSON18810MICHAEL JOHNSON160
4DARREN WHEELER18410W. MROZ160E
5GERALD ACEY181 TREVOR BOULD158
6LEE GRINSELL17410PAUL MOORE157
7PATRICK BENNETT17401ALAN DOWNHAM154
8ALAN CROMBLEHOLME17310DAVID KENT155
9NICHOLAS WALKER1731Def DEFAULT 
10JOHN MANGWENGWENDE17110JOHN HODDY146
11DAVID COOPER169 JANOS WAGENBACH132
12RICHARD WESTWOOD169 PAUL KELMAN129
13MALCOLM ARMSTRONG16410ANDREW GRANT123
14JOHN KEAVENEY16310MAURICE HILL132
15MARK HANDLEY156 DAVID BROWN120
16DAVID PRITCHARD15010DAVID HODDY119
TOTALS133

MCCU U175

Captain:

To be run as a one day Jamboree event for teams of 12
Date: 20 Jan 06
Venue: TBA


MCCU U150

Captain: Stephane Pedder

01543 877224 stephanepedder@f2s.com

Fixtures

Subject to alteration
14 OctLeicshome
18 NovWarksaway
13 JanManchhome
10 FebNottsaway
 LeiManNotStaWarPWDLP
Leicsxxxd 40040
Manchxxx 42024
Notts11½xxx 43016
Staffs16xxx7 42024
Warks8xxx 43016



MCCU U125

Team withdrawn

 DbyLeiNotShrWarWorPWDLP
Derbyxxx9857 52125
Leicsxxx11167 52034
Notts75xxxdd 50050
Shrop8dxxx99 53117
Warks11167xxx9 54018
Worcs99d77xxx 52034



MCCU U100

This is being run in two sections - East and West - with play-offs to decide overall winners.

Captains
A team: David Buckley, B Team: Traci Whitfield

Traci: 01782 623361 (before 9pm)

A Team Fixtures

Subject to alteration
14 OctShropshome
25 NovWorcshome
13 JanStaffs Baway
10 FebSFinalneutral
3 MarFinalneutral

B Team Fixtures

Subject to alteration
14 OctWorcsaway
25 NovShropsaway
13 JanStaffs Ahome
10 FebSFinalneutral
3 MarFinalneutral
 ShrStAStBWorPWDLPt
Shropsxxx74 32014
Staffs A5xxx6 30121
Staffs B6xxx5 30121
Worcs87xxx 33006

In the East:

 LeALeBNotWarPWDLPt
Leics Axxx13½8 33006
Leics Bxxx3 30030
Notts4xxx 31022
Warks9xxx 32014

This gives area semi-finals of Leics 5½ - 6¾ Shrops and Worcs 7½ - 4½ Warks.
Final Worcs 9½ - 2½ Shrops; with Leics 5½ - 6¾ Warks giving Warks 3rd MCCU place in national stages.


WorcsStaffs B
1 97 DOUG BOTT ½ ½ PAUL SHELLEY 99
2 97 MICHELE SLACK 0 1 PAUL CLAPHAM 95
3 93 FRED FRESHWATER ½ ½ KAMAL KABIRI 95
4 92 MAUREEN CLARK ½ ½ GEOF LEE 90
5 92 RICHARD COLLETT 1 0 JOHN NEWTON 86
6 92 MICHAEL DANIELS 0 1 EDDIE RUBIN 95
7 91 JOHN LOYNES 1 0 ROB BROCK 82
8 91 PENNY WOOD 1 0 CALUM YOUNG 84
9 90 TERRY POUNTNEY ½ ½ KARL MUSTAFA 72
10 80 MARTIN BORELEY 1 0 PETER TIDESWELL 68
11 80 RICHARD TURNER ½ ½ ANDREW SMITH 59
12 74 WILLIAM PUGH ½ ½ ANDREW NG UG
7 5

ShropshireStaffs B
1 99 W G. VISOKAI 1 0 PAUL SHELLEY 99
2 98 R. BROWN ½ ½ PAUL CLAPHAM 95
3 95 M. SAMPSON 1 0 default
4 94 A. LEWIS ½ ½ EDDIE RUBIN 95
5 95 S. DAVIES 0 1 GEOFF LEE 90
6 90 A. TAYLOR 0 1 EMMA ATKINS 88
7 86 D. OGUMDIPE 0 1 MATTHEW WYZA 85
8 86 A.JONES 1 0 CARL MUSTAFA 72
9 86 D. POWELL 1 0 PETER TIDESWELL 68
10 76 A. PICKLES 0 1 ANDREW SMITH 59
11 66 H. GRAHAM ½ ½ DAVID SMITH UG
12 67 P. MELLOR 1 0 GUS BRAIN 57
6 ½
Staffs BStaffs A
199Paul Shelley10Bryan Hall95
294Alastair McFadden10Simon Jones92
395Paul Clapham01Michael Page88
494John Gater10Robert Brodie88
595Eddie Rubin01Paul O'Donaghue87
690Geoff Lee01David Molineux86
7UDavid Smith01Tony Colabella83
886John Newton01Peter Evans81
985Matthew Wyza10Ray Gogerty78
1072Carl Mustafa01Paul Guest77
1168Peter Tideswell10David Buckley73
1259Andrew Smith10Andrew Davies68
66

results 2005/6
Results 2004/5
Results 2003/4
Minor County success 2002/3
Sitemap